Den här webbplatsen har begränsat stöd för din webbläsare. Vi rekommenderar att du byter till Chrome, Safari, Edge eller Firefox.
Välj rätt innebandyklubba

Valitse oikea salibandyseura

Nykyään tarjolla on laaja valikoima erilaisia ​​salibandyseuroja. Aina ei ole helppoa löytää oikeaa. Uutta salibandyseuraa ostaessa kannattaa ehkä miettiä seuraavia asioita.

Pelityyppi

Missä asemassa pelaat? Jos olet jousiammunta, saatat haluta paahdetun terän helpottaaksesi pallon ottamista koukkuun ja laukauksen vetämistä. Tai ehkä olet pelin jakelija, joka haluaa pystyä syöttämään kovia ja tarkkoja syöttöjä ampumisen sijaan, niin isompi terä, jossa on vähemmän skaalaa, on todennäköisesti toivottavaa. Toisin sanoen pelaajaroolisi on tärkeä, jotta voit analysoida, mitkä salibandymailan ja salibandylevyn ominaisuudet ovat sinulle tärkeitä.PainoNykyään periaatteessa kaikki salibandymailat ovat erittäin kevyitä, mutta silti löytyy mailoja, jotka on erityisesti suunniteltu lisäämään siistiä ja höyhenkevyt tunnelmaa. Tärkeintä tässä on testata itseäsi ja tuntea, pidätkö kevyemmästä mailasta vai mailasta, jossa on hieman enemmän painoa takana. On tärkeää muistaa, että kevyempi seura ei ole automaattisesti parempi seura.

Paino

Nykyään periaatteessa kaikki salibandymailat ovat erittäin kevyitä, mutta silti löytyy mailoja, jotka on erityisesti suunniteltu lisäämään siistiä ja höyhenkevyt tunnelmaa. Tärkeintä tässä on testata itseäsi ja tuntea, pidätkö kevyemmästä mailasta vai mailasta, jossa on hieman enemmän painoa takana. On tärkeää muistaa, että kevyempi seura ei ole automaattisesti parempi seura. 

Akseli

Akselin kehitys viime vuosina on johtanut moniin jännittäviin uutisiin, kuten Jousi, Curve, Kickzone ja S-Bow. Nämä innovaatiot on suunniteltu parantamaan seuran suorituskykyä ja luomaan uusia olosuhteita ja mahdollisuuksia ennen kaikkea paremmille laukauksille ja teknologialle.Huolimatta siitä, että varresta on tulossa monia uusia muunnelmia, lähes puolet pelaajista valitsee edelleen suorat salibandymailat. Esimerkiksi FatPipen jousimailat voivat olla hyvä vaihtoehto, jos haluat astua päälle ja ottaa pallon koukkuun. Kaareva muotoinen varsi saa aikaan suuremman katapulttivaikutelman kuin normaali suora varsi, mikä antaa paremman nopeuden laukauksissa. Kun testaat mailaa uudella varrella, se voi olla aluksi hieman epätavallista, mutta kokeile sitä. Pienellä harjoittelulla huomaat, onko se akseli sinulle vai ei. Haluamme kannustaa uusien akselien testaamiseen ja olemme nähneet monien pelaajien kehittyvän paljon, kun ovat uskaltaneet kokeilla jotain uutta.

Akselin jousto

Termi flex viittaa mailan akselin kovuuteen ja jäykkyyteen ja tämä vaikuttaa siihen, kuinka paljon maila epäonnistuu mm. laukaus. Salibandyseuran flex on mitta siitä, kuinka paljon se epäonnistuu tietyssä paineessa. Mailan taipuisuus on erilainen riippuen siitä, kuinka varren materiaalissa olevat kuidut ovat. Kuidut voivat olla vinoja, suoria tai harvaa, mikä antaa erilaisia ​​jännityksiä ja kovuutta. Flex mitataan millimetreinä testikoneella, jossa maila altistetaan tietylle paineelle. Jos maila rikkoutuu 26 mm, se saa flexin 26. Asteikko mitataan kovimmasta flexistä 23 pehmeämpään joustoon 36. Miehet valitsevat yleensä flexin väliltä 23-31 ja naiset voivat käyttää joustoa välillä 27-31 . Junioreille flex sopii 26-31-vuotiaille ja lapsille 31-36-vuotiaille.Fyysisellä vahvuudella on suuri rooli jouston valinnassa. Jos valitset liian kovan mailan, jota et hallitse, tämä johtaa siihen, että saat huonomman maalin. Jos olet pelaaja, joka todella painottaa laukauksia ja kovia syöttöjä, pelisi hyötyy alhaisemmasta joustosta (jäykemmästä varresta), mutta jos olet tekninen pelaaja, hieman pehmeämpi ja korkeampi taipuisuus sopii todennäköisesti. Yleinen virhe on ostaa salibandymaila, jossa on aivan liian kova jousto, jolloin mailaa ei voi käyttää maksimaalisesti.


Pituus

Yksi ohje siitä, kuinka pitkä salibandyseurasi tulisi olla, on napa. Mailan tulee päättyä muutaman tuuman navan yläpuolelle. Tässäkin on tärkeää miettiä pelaajarooliaan uudelleen. Selän tulee pystyä peittämään suuria alueita ja leikkaamaan syötteitä, mikä on helpompaa pitkällä salibandymailalla. Dribbling hyökkääjä, joka nauttii läheisestä kontaktista mailan ja pallon kanssa, lyhyempi maila on hyvä valinta. Jos epäilet, että mailasi on liian pitkä ja päätät testata lyhyempää, harjoittele sitä. Se tuntuu epätavalliselta ehkä 2-3 harjoituksessa, mutta sitten olet tottunut seuran uuteen pituuteen.


Lehti

Nykyään markkinoilla on paljon erilaisia ​​salibandylevyjä. Jotkut ovat paahdettuja ja luotu maalintekijöille, kun taas toiset ovat vähemmän paahdettavia ja tarkoitettu pelintekijöille. Salibandyseurassa on helppo vaihtaa lehtiä, joten uskalla kokeilla uusia. Terän ominaisuudet vaikuttavat erittäin paljon mailan ominaisuuksiin. Salibandylevyjä on eri kovuuksilla. Yleisimmät nimet ovat pehmeä, keskikova ja kova. Pehmeämpi terä antaa enemmän pallon hallintaa, ja sitä pidetään helpommin sovitettaessa ja vastaanottavan syöttöjä. Kova terä monta kokemusta antaa kovemman laukauksen.

Spara 10% på ditt första köp!

Ta del av de nyheter före alla andra, få exklusiva erbjudanden och förtur till rean genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Varukorg

Grattis! Du har nu fri frakt Handla för ytterligare 499 kr och få FRI FRAKT!
Inga fler produkter finns att köpa